Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Weekend w terenie ⛏️?.
Na zaproszenie Międzywojewódzkiego Stowarzyszenia Detektorystyczno-Eksploracyjnego "UNIA", uczestniczyliśmy w poszukiwaniach w województwie pomorskim.
Eksploracje miały związek z walkami z przełomu lutego i marca 1945r., kiedy to tereny w okolicah miejscowości Skórcz były szturmowane przez 65 Armię II Frontu Białoruskiego.
 
Super atmosfera, świetni ludzie, kilkadziesiąt odnalezionych artefaktów, wieczorna integracja ?....czego trzeba więcej?!
W poszukiwaniach, oprócz Naszej ekipy, udział wzięli członkowie Kociewskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy ,, Kociewscy Poszukiwacze '',  Stowarzyszenie Eksploracyjne "Ostroga", Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno - Poszukiwawcza oraz osoby niezrzeszone. W terenie wytrwale wspomagał Nas Olaf Popkiewicz  ??.
Miło Nam poinformować, że w ogłoszonym konkursie, nasi członkowie nagrodzeni zostali za odnalezienie ciekawych artefaktów.
Jonatan Tobiasz- nieśmiertelnik ze Stalagu, Dawid Erwardt - znalazca srebrnego Grosza Jerzego Fryderyka z 1596 r..
Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować gospodarzom za zaproszenie.To był świetnie spędzony czas w gronie pasjonatów historii.
Z ramienia SHK Tempelburg, w poszukiwaniach uczestniczyli: Edyta Piotr Tobiasz, Dawid Erwardt, Paweł Nowakowski, Jonatan Tobiasz, Jakub Erwardt oraz Mariusz Kapczuk
 
Skrcz2
 
 
 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
W miniony weekend na zaproszenie Muzeum Twierdzy Kostrzyn, uczestniczyliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Bastion Eksploracja  Poszukiwania oraz miesięcznikiem Odkrywca w badaniach STALAGU III C ALT DREWITZ.Ten niemiecki obóz jeniecki był miejscem pobytu kilkudziesięciu tysięcy więzionych żołnierzy m.in. z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Belgii, Czechosłowacji, Włoch, USA.Funkcjonował on od września 1939 do 31 stycznia 1945 na terenie wsi Alt Drewitz (Stare Drzewice), obecnie osiedle Drzewice w Kostrzynie.Podczas dwóch dni poszukiwań, wspólnie odkryliśmy wiele ciekawych artefaktów związanych z historią tego miejsca. Jeszcze raz chcielibyśmy serdecznie podziękować archeologom z MTK Juliannie i Krzysztofowi Socha za zaproszenie i możliwość wspólnych badań. Dziekujemy właścicielom pensjonatu Noclegi w Sądzie z Kostrzyna , Marioli i Ireneusz Siwiec za gościnę a także Monice i Marcinowi Gojtka oraz całej ekipie Stowarzyszenia Bastion?.
To oczywiście nie pierwsze i nie ostanie nasze spotkanie.Już wkrótce przystąpimy do realizacji wspólnych projektów o których niebawem poinformujemy .

kostrzyn22

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Zakończyliśmy nasze działania poszukiwawcze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.Na zaproszenie Stowarzyszenia Perun uczestniczyliśmy w badaniach miejsca bitwy z Powstania Styczniowego z 1863 r.Kolejne miejsca zostały przez Nas zweryfikowane. Wspólnie z członkami z pozostałych grup uczestniczących w tym wydarzeniu, odnaleźliśmy w sumie kilkaset ciekawych artefaktów. Miło nam poinformować, że członkowie Stowarzyszenia Tempelburg, zostali nagrodzeni za odnalezione przedmioty, zajmując w dniu dzisiejszym całe podium???? .Pierwsze miejsce zajął Dawid Erwardt, który odnalazł hełm wrześniowy z 1939 roku-wzór 31?.Drugie miejsce przypadło Jackowi Nowakowskiemu za odnalezienie znaku tożsamości żołnierza polskiego wz. 31 oraz orzełka wzór 17?.Trzecie miejsce zajął Paweł Nowakowski znalazca kul muszkietowych z powstania styczniowego 1863 r. ??.W badaniach, oprócz członków Stowarzyszenia Tempelburg, udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenie Bastion Eksploracja Poszukiwania , Śląska Grupa Eksploracyjna , KPE Eksplorer .

Jeszcze raz dziękujemy gospodarzom Grupa Częstochowska PERUN za zaproszenie ?. Do zobaczenia w Siemczynie ?

czstochowa3

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
Kolejny weekend spędziliśmy w terenie na eksploracjach działek na które otrzymaliśmmy pozwolenia z WUOZ.
Tym razem gościliśmy w okolicach Piły.
Po naszej wizycie, kilkadziesiąt artefaktów z pewnością zasili lokalne placówki?.
Nie to jednak jest najważniejsze. Spotkanie z przyjaciółmi, wspólnie spędzony czas to podstawa??, a przy okazji gdy jest piękna pogoda-czego trzeba więcej❤️?
W eksploracjach wspierała nas ekipa Stowarzyszenie Bastion Eksploracja Poszukiwania z Kostrzyna n.Odrą, za co serdecznie im dziękujemy.
Dziękujemy także osobom niezrzeszonym, które brały udział w zorganizowanych przez Nas poszukiwaniach.
Poniżej jeden ze znalezionych artefaktów:

Deutscher Jagdverband 1933-45 - Odznaka Myśliwska Niemieckiego Związku Łowieckiego

Pia2

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Działania Stowarzyszenia Tempelburg z Czaplinka, to nie tylko ralizacja własnych projektów na terenie powiatu drawskiego takich jak: "Pikniki Średniowieczne", zloty poszukiwaczy "Tropem Wojsk Szwedzkich", "Rewitalizacje Zapomnianych Miejsc - Ławeczka Pamięci", "Odkrywanie Historii Ukrytej w ziemi" itp....To także współpraca z grupami eksploracyjnymi z całego kraju. Już za kilka dni członkowie Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne na zaproszenie Grupa Częstochowska PERUN ruszają na południe w poszukiwaniu śladów bitwy z Powstania Styczniowego z 1863 ale nie tylko ? . Wspólnie z członkami pozostałych zaproszonych grup Stowarzyszenie Bastion Eksploracja Poszukiwania, Śląska Grupa Eksploracyjna KPE Eksplorer, postaramy się przez kilka dni odkryć przynajmniej część tajemnic drzemiących w częstochowskiej ziemi ???