Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Zakończyliśmy blisko tygodniową podróż w przeszłość. Wyruszyliśmy pieszo z Suwałk na Litwę, by przywołać pamięć o zapomnianym w Polsce bohaterze Powstania Styczniowego. Swój marsz rozpoczęliśmy w miejscu straceń powstańców styczniowych na Górze Szubienicznej w Suwałkach a zakończyliśmy w Dubiczach, w miejscu w którym poległ Ludwik Narbutt.

Projekt ten miał na celu m.in. przywrócenie pamięci o Ludwiku Narbuttcie, bohaterze Powstania Styczniowego. Pamięci spadkobierców tradycji, żołnierzy 76 Lidzkiego Pułku Piechoty im. Ludwika Narbutta, żołnierzy wileńskiej i nowogródzkiej AK oraz współcześnie służących naszej Ojczyźnie. Pamięć o Narbucie jest bardzo pielęgnowana na Kresach, niestety w Polsce wciąż trudno znaleźć o nim jakiekolwiek wzmianki. Był to wyjątkowy dowódca, Naczelnik Ziemi Lidzkiej w powstaniu styczniowym. Człowiek, którego kochali ludzie. Chcieliśmy po wielu latach, kiedy pamięć o nim praktycznie zanikła na polskich ziemiach, przywołać jego imię i pokazać jego twarz. W tej edycji udział wzięło 12 osób. Byli to m.in. członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Monte Cassino, Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Tempelburg z Czaplinka, oraz żołnierze. Marsz odbył się z Suwałk do granicy, a potem dalej do Koleśnik i przede wszystkim do Dubicz, czyli miejsca, gdzie 5 maja 1863 Ludwik Narbutt poległ w walce z wojskami rosyjskimi.

Podczas marszu odwiedziliśmy także polską szkołę imienia Ludwika Narbutta, w której przekazaliśmy uczniom specjalne paczki między innymi z wyprawkami szkolnymi.

3N

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Majówkę rozpoczynamy z przytupem🥳😜.

Dzisiejsze spotkanie naładowało nasze akumulatory na długie tygodnie.Pozytywni ludzie, piękna pogoda, obowiązkowy grill i dobry sygnał pod cewką...czego trzeba więcej?🙃 Wspólnie z członkami Stowarzyszenia Bastion z Kostrzyna oraz lokalnymi pasjonatami historii kolejny raz weryfikowaliśmy ciekawe miejsce na które otrzymaliśmy zgody z WUOZ.

Wśród przyjaciół najlepiej -kolejne spotkanie już niebawem💪😎

majwka2

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Wędrówka,przygoda i przyjaciele...

Kolejny weekend, który członkowie SHK Tempelburg spędzaja wspólnie, odkrywając zapomniane urokliwe miejsca na pojezierzu drawskim.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W miniony weekend członkowie Stowarzyszenia Tempelburg udali się na zaproszenie zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Bastion, do Kostrzyna nad Odrą.

W sobotę wspomagaliśmy Muzeum Twierdzy Kostrzyn podczas badań archeologicznych na trasie przebiegu rurociągu płynu złożowego w okolicach Czarnowa, gdzie obecnie prowadzone są wykopaliska na osadzie ludności kultury łużyckiej.
W niedzielę natomiast, wspólnie z czlonkami Stowarzyszenia Bastion oraz Stowarzyszenia Radomsk, gdzie przy użyciu wykrywaczy metali, uczestniczyliśmy w weryfikacji i w badaniach jednej z działek, na którą Biastion otrzymał zgody z WUOZ.
Odnalezionych zostało kilkadziesiąt artefaktów, które wzbogacą miejscowe muzea.
Spotkania zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, podczas którego omówiliśmy plany dot.dalszych wspólnych działań.
Już wkrótce spotkamy się ponownie, tym razem w Czaplinku.
 
 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W ostatni weekend, członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Tempelburg odwiedzili Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu.

Robert Maziarz, oprowadzajac Nas po muzeum przybliżył nam historię tego miasta.

Dowiedzieliśmy się wielu naprawdę ciekawych rzeczy a przy okazji ,mogliśmy zobaczyć wspaniałą kolekcję zgromadzonych tam artefaktów.Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wiedzy i pasji.

Mamy nadzieję, że to nie było Nasze ostanie spotkanie :)