Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Świetna wiadomość dla wszystkich zainteresowanych poznawaniem tajemnic ukrytych pod powierzchnią akwenów na pojezierzu drawskim ????????.
Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne Tempelburg z Czaplinka, nawiązało współpracę z firmą www.k2sea.pl ????️????. Dzisiaj odbyło się spotkanie na półwyspie Uraz, podczas którego była okazja do wymiany informacji i ustalenia kierunków działań. Od jutra na jeziorze Drawsko, przedstawiciele firmy, przy naszym udziale, przeprowadzać będą testy jednostki bezzałogowej mKurs (https://k2sea.pl/mkurs/), wyposażonej w echosondę wielowiązkową Norbit (https://norbit.com/subsea/).Jednym z efektów tych działań, będzie możliwości dość dokładnego "zmapowania" obszaru dna jeziora... ale nie tylko ????⏱️????.
To początek Naszej, mamy nadzieję owocnej współpracy o efektach której będziemy informowali ????????.
W spotkaniu z ramienia SHK Tempelburg udział wzięli Sławomir Kolasiński Paweł Nowakowski & Mariusz Kapczuk
Przygotowanie do wodowania
 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Od kilku lat w gminie Czaplinek oraz w powiecie drawskim realizujemy projekty, których celem jest dotarcie z wiedzą do najmłodszych mieszkańców i zainteresowanie ich historią regionu.Jednym z projektów, oprócz Naszych wizyt w szkołach i przedszkolach, organizowanych przez Nas Pikników Średniowiecznych, Zlotów Tropami Wojsk Szwedzkich, czy też innych akcji eksploracyjnych,  jest "Ławeczka Pamięci Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc" w ramach Program Społecznik , który zainicjowany został przez Marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz .

Projekt ten, realizowany przez Nas od kilku lat, to cykl działań mających na celu ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy i miejsc pamięci, zagubionych wśród pól, łąk i lasów w gminie Czaplinek oraz w Powiecie Drawskim .

"Na ukryty w lesie tuż za wsią nieduży cmentarzyk dawnych mieszkańców w sobotnie przedpołudnie stawiła się silna grupa uzbrojona w rękawice, grabie i sekatory. Ponad pół setki wolontariuszy, w tym bardzo duża liczba dzieci i młodzieży, harcerzy i uczniów okolicznych szkół, odpowiedziała na zaproszenie Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne , by posprzątać zapomnianą nekropolię. Miłośników historii do poszanowania śladów po dawnych mieszkańcach Pomorza przekonywać nie trzeba, bardzo zależy im na tym, żeby opowiadać o tym młodym" - to jedna z relacji, która poszła w świat dzięki obecnym na miejscu przedstawicielom mediów.

W miniony weekend, V edycja projektu odbyła się w Jankowie w powiecie drawskim.Jak zawsze, przy realizacji Naszych projektów, najważniejszy jest dla Nas udział dzieci, młodzieży oraz lokalnych mieszkańców.Podobnie jak podczas wcześniejszych edycji, które odbyły się w Milkowie, Nakielnie, pod Czaplinkiem (katastrofa samolotu Lim 6), czy w miejscowości URAZ, także i tu na frekwencję nie mogliśmy narzekać, co widać na "załączonych obrazkach"????.W tym momencie, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom w wieku od 5 do 85 lat, którzy tak dzielnie pracowali na terenie XIX w.cmentrza w Jankowie ❤️.

Moi drodzy, bez Waszej pomocy z pewnością nie dalibyśmy rady w tak krótkim czasie, zrealizować wyznaczonych wcześniej celów????.

W imieniu własnym jak i członków stowarzyszenia Tempelburg, chciałbym serdecznie Wam podziękować za udzielone wsparcie????.

Nie sposób wymienić wszystkich uczestników(w sumie ponad 50 osób), wspomnę jednak o głównych grupach i instytucjach:27 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Pestki"  , 8 Wielopoziomowa Druzyna Harcerska Ogniki z  Drawska Pom., dzieci z placówki opiekuńczo- wychowawczej z Drawska, najmłodsi mieszkańcy Jankowa,  Stowarzyszenie Wodne Sir Edward's , Harcerski Ośrodek Wodny Uraz  , Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Misericordia" , przedstawiciele firmy Asgraf  , Nadleśnictwo Drawsko, Lasy Państwowe  , Gmina Drawsko Pomorskie.

Piąta Ławeczka za Nami - przed Nami kolejna - już teraz serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnych działań .

 

Mariusz Kapczuk

SHK Tempelburg

 

#PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR #tempelburg #KARRSA Pomorze Zachodnie Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Jankowo44 tablicazmiana


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
W Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim, uczestniczyliśmy w podpisaniu umowy w ramach Programu Społecznik realizowanego przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.
Umowa ta, dotyczy otrzymanego dofinansowania na realizację Naszego cyklicznego projektu którym jest "Ławeczka Pamięci - Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc".Tym razem już w kwietniu, pojawimy się w miejscowości Jankowo leżącej kilka kilometrów od Drawska Pomorskiego. 
W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli: p.Anna Bańkowska - Członkini Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego ,p.Natalia Wegner Prezes Zarządu KARR, p.marszałek Stanisław Wziątek, przewodnicząca Rady Powiatu p.Urszula Ptak, starosta drawski p.Stanislaw Cybula oraz organizacje pozarządowe z powiatu drawskiego.
Nasz projekt realizowany od kilku lat, to cykl działań mających na celu ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy zagubionych wśród pól, łąk i lasów w gminie Czaplinek oraz w Powiecie Drawskim.
Tytułowa "ławeczka pamięci’’, montowana jest przy każdym porządkowanym przez nas miejscu, będąc dla wędrowców miejscem odpoczynku i zadumy nad przemijającym czasem.
Jankowo będzie już piątą edycją Naszego projektu.
Poza rewitalizacją cmentarza ewangelickiego na Urazie (realizacja październik 2022), zadbaliśmy o podobne miejsca w miejscowości Miłkowo oraz Nakielno, ale nie tylko cmentarzami się opiekujemy.
W listopadzie 2021r., pracowaliśmy na miejscu katastrofy lotniczej samolotu LIM6 pod Czaplinkiem. Wówczas to przypadała 50-ta rocznica tego wydarzenia, w której zginął porucznik pilot Antoni Wiciński.
Nasze działania to nie tylko sprzątanie takich opuszczonych miejsc, to także aktywizacja lokalnej społeczności.Wykonywanym pracom, towarzyszą m.in.ogłaszane przez Nas konkurs plastyczne dla dzieci, tak było w Nakielnie oraz na Urazie.
 Zawsze przy realizacji projektów, wspierani jesteśmy przez wielu wolontariuszy, którzy chcą pomóc dokładając "swoją cegiełkę" na tak szczytny cel.
Jesteśmy przekonani, że podobnie będzie przy realizacji projektu w Jankowie i już teraz zapraszamy chętnych do wspólnych prac. 
 
Po zakończeniu projektu w Jankowie, pięć powstałych „Ławeczek Pamięci”, znajdzie się dodatkowo na tworzonej przez Nas ścieżce geocaching-owej. Poza odnalezieniem ukrytych drobiazgów umieszczonych w podanych koordynatach gps, każdy uczestnik tych zmagań terenowych, będzie mógł „przy okazji” zapoznać się z historią rewitalizowanych miejsc. 
 
W dzisiejszym spotkaniu SHK Tempelburg reprezentowali:
Paweł Nowakowski oraz Mariusz Kapczuk  
 
Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza
 
#PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR #karrsa Pomorze Zachodnie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
JJuż wkrótce, 15.04.2023r., Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne Tempelburg z Czaplinka, przeprowadzi prace porządkowe na XIX w. cmentarzu ewangelickim w miejscowości Jankowo (gm.Drawsko Pom.), w ramach projektu ''Ławeczka Pamięci - Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc''z Programu Społecznik na lata 2022-2024”- zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego p.Olgierda Geblewicza - obsługiwany przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.

Nasz projekt realizowany od kilku lat(aktualnie to jego V edycja), to cykl działań mających na celu ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy zagubionych wśród pól, łąk i lasów w gminie Czaplinek oraz w Powiecie Drawskim .
W kwietniu w pracach w Jankowie, wspierani będziemy m.in. przez trzy drużyny harcerskie: 10 WDH Wataha z Pomierzyna , 27 Wielopoziomową Drużynę Harcerską ,,Pestki" ze Złocieńca, 33 Wielopoziomową Drużynę Harcerską ,,Leśna Brać'' z Połczyna Zdroju, Stowarzyszenie Wodne Sir Edward's , Harcerski Ośrodek Wodny Uraz , członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Misericordia" z Drawska Pomorskiego, przedstawicieli firmy Asgraf , Nadleśnictwa Drawsko Lasy Państwowe, gminę Drawsko Pomorskie oraz pozostałych wolontariuszy .
Chętnych do współpracy przy tym, jak i przy kolejnych Naszych projektach - zapraszamy.
Do zobaczenia w Jankowie.

Mariusz Kapczuk
SHK Tempelburg
#PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR #tempelburg

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dniu 11.01.2023 ogłoszone zostały wyniki naboru w Programie Społecznik na lata 2022-2024 realizowanego przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. na mocy umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Miło nam poinformować, że w gronie laureatów po raz piąty znalazło się Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne TEMPELBURG z Czaplinka, które zgłosiło swój projekt pod nazwą  ''Ławeczka Pamięci - Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc'' .

Na blisko 148 zgłoszonych inicjatyw w subregionie C, obejmującym powiaty choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński, wałecki , projekt stowarzyszenia Tempelburg został doceniony otrzymując 93 punkty na 100 możliwych.

 W ramach tego zadania, poprzez rewitalizację zaniedbanych cmentarzy, zadbamy o przywrócenie pamięci o byłych mieszkańcach tych ziem. Mamy ogromną nadzieję, że ''Ławeczka Pamięci - Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc'', będzie projektem cyklicznym, który przyczyni się do ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy zagubionych wśród łąk ,pól i lasów w gminie Czaplinek oraz w powiecie drawskim. 

Tym razem pojawimy się w miejscowości Jankowo w gminie Drawsko Pomorskie, gdzie przeprowadzimy prace na starym XIX w. cmentarzu ewangelickim.

Realizacja projektu przeprowadzona zostanie na przełomie kwietnia /maja i będzie kontynuacją naszych działań rozpoczętych w 2019 roku w ramach programu ‘’Rewitalizacji Miejsc Pamięci’’, które dotychczas odbyły się w Miłkowie, Nakielnie, pomiędzy Czaplinkiem a Łubowem (katastrofa samolotu LIM 6) oraz w miejscowości Uraz.

Realizowany przez samorząd województwa zachodniopomorskiego Program "Społecznik" to szansa dla organizacji pozarządowych i związanych z nimi grup nieformalnych na zdobycie funduszy na realizację własnych pomysłów ważnych dla lokalnych społeczności.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich do współpracy .

Mariusz Kapczuk

SHK TEMPELBURG