Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
W dniu 06.06.2024r., w UMiG W Czaplinku w obecności Pani Burmistrzyni Katarzyny Szlońskiej-Getka, podpisaliśmy umowę dotyczącą dofinasowania przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, naszego cyklicznego projektu pod nazwą "Tropem Wojsk Szwedzkich". Z ramienia UM ze Szczecina w podpisaniu umowy udział wzięła Pani Anna Bańkowska-Wicemarszałkini Woj.Zachodniopomorskiego.

Pierwsza edycja odbyła się w październiku 2021 roku w Siemczynie. Wydarzenie to nominowane zostało wówczas do pierwszej 6-stki w ogólnopolskim plebiscycie historycznym „Archeologiczne Sensacje 2021” w kategorii „Najważniejsza Impreza w Polsce”. Na drugim zlocie spotkaliśmy się we wrześniu 2022r., trzecia edycja to ubiegły rok a dokładnie 15-17 września 2023r.
 
     Podczas trzech pierwszych edycji, nie udało się nam odnaleźć miejsca obozu, pomimo odnalezienia ponad tysiąca artefaktów - liczymy jednak, że dzięki    pomocy i zaangażowaniu detektorystów-pasjonatów historii z całego kraju, uda nam się to teraz.

Czy wiecie, że „Potop Szwedzki” rozpoczął się kilka kilometrów od Czaplinka?
Armia szwedzka pod dowództwem feldmarszałka Wittenberga licząca blisko 17tys. żołnierzy, z kilkoma tysiącami koni i 72-ma armatami, przekroczyła granicę Rzeczpospolitej 21 lipca 1655 r.w okolicach wsi Heinrichsdorf (Siemczyno), kilka kilometrów od naszej miejscowości, rozpoczynając tym samym tzw. "Potop Szwedzki". Szwedzi rozbili obóz pod Czaplinkiem i przebywali tu do 23 lipca, kiedy to ruszyli w stronę Wałcza i Ujścia gdzie pokonali wojska Rzeczpospolitej….
To właśnie tu na pojezierzu drawskim, w gminie Czaplinek, podczas IV złotu będziemy chcieli odnaleźć miejsce tego obozu. Docierając do źródeł historycznych, udało nam się wytypować kolejne prawdopodobne miejsca stacjonowania wojsk -teraz nadszedł czas weryfikacji.
Miejscem zlotu, podobnie jak było to w ubiegłych latach, będzie Pałac w Siemczynie -ok.7 kilometrów od Czaplinka.
Zapraszamy!

 
 
podpisanie umowy um paac

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
„Pamiętając o przeszłości, budujemy Naszą tożsamość”….
Serdecznie dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy wsparli Nas podczas VI edycji projektu „Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc -Ławeczka Pamięci” w ramach Program Społecznik
Ponad 70 osób wzięło udział w porządkowaniu ewangelickiego cmentarza w Gronowie w gminie Złocieniec …
Na miejscu, członkowie Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne wspierani byli m. in przez :
27 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Pestki" ze Zlocieńca , 8 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "OGNIKI” z Drawska Pomorskiego,Harcerski Ośrodek Wodny Uraz, Asgraf Ochotnicza Straż Pożarna WarniłęgStowarzyszenie Wodne Sir Edward's , Nadleśnictwo ZŁOCIENIEC z nadleśniczym Przemysław Krupa, Koło Łowieckie "CYRANKA", mieszkańców SOŁECTWA GRONOWO, gminy Czaplinek & Złocieniec, Zespół Szkół w Czaplinku pod opieką nauczyciela historii p. Małgorzata Lezler, Radę Rodziców z Liceum Ogólnokształconego z Czaplinka reprezentowaną przez Panią Sylwia Kusa oraz pozostałych wolontariuszy.
 
Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Gronowo tablica

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Świetna wiadomość dla wszystkich zainteresowanych poznawaniem tajemnic ukrytych pod powierzchnią akwenów na pojezierzu drawskim ????????.
Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne Tempelburg z Czaplinka, nawiązało współpracę z firmą www.k2sea.pl ????️????. Dzisiaj odbyło się spotkanie na półwyspie Uraz, podczas którego była okazja do wymiany informacji i ustalenia kierunków działań. Od jutra na jeziorze Drawsko, przedstawiciele firmy, przy naszym udziale, przeprowadzać będą testy jednostki bezzałogowej mKurs (https://k2sea.pl/mkurs/), wyposażonej w echosondę wielowiązkową Norbit (https://norbit.com/subsea/).Jednym z efektów tych działań, będzie możliwości dość dokładnego "zmapowania" obszaru dna jeziora... ale nie tylko ????⏱️????.
To początek Naszej, mamy nadzieję owocnej współpracy o efektach której będziemy informowali ????????.
W spotkaniu z ramienia SHK Tempelburg udział wzięli Sławomir Kolasiński Paweł Nowakowski & Mariusz Kapczuk
Przygotowanie do wodowania
 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
„Miarą dojrzałości społecznej jest aktywność obywateli”… Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim, uczestniczyliśmy w podpisaniu umowy w ramach Program Społecznik, realizowanego przez Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. Umowa ta, dotyczy otrzymanego dofinansowania na realizację Naszego cyklicznego projektu którym jest "Ławeczka Pamięci - Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc".Tym razem już w kwietniu, pojawimy się w miejscowości Gronowo. W spotkaniu udział wzięła p. Anna Bańkowska - Członkini Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego, p.Natalia Wegner Prezes Zarządu KARR, starosta drawski p.Stanislaw Cybula oraz organizacje pozarządowe z powiatu drawskiego. Nasz projekt realizowany od kilku lat, to cykl działań mających na celu ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy zagubionych wśród pól, łąk i lasów w gminie Czaplinek oraz w Powiecie Drawskim. Tytułowa "ławeczka pamięci’’, montowana jest przy każdym porządkowanym przez nas miejscu, będąc dla wędrowców miejscem odpoczynku i zadumy nad przemijającym czasem. Gronowo będzie już szóstą realizacją projektu w ramach Programu Społecznik . Poza rewitalizacją cmentarza ewangelickiego w Jankowie(2023), na Urazie (realizacja październik 2022), zadbaliśmy o podobne miejsca w miejscowości Miłkowo oraz Nakielno, ale nie tylko cmentarzami się opiekujemy . W listopadzie 2021r., pracowaliśmy na miejscu katastrofy lotniczej samolotu LIM6 pod Czaplinkiem. Wówczas to przypadała 50-ta rocznica tego wydarzenia, w której zginął porucznik pilot Antoni Wiciński. Nasze działania to nie tylko sprzątanie takich opuszczonych miejsc, to także aktywizacja lokalnej społeczności. Wykonywanym pracom, towarzyszą m.in.ogłaszane przez Nas konkurs plastyczne dla dzieci uczestniczących w wydarzeniu. Zawsze przy realizacji projektów, wspierani jesteśmy przez wielu wolontariuszy, którzy chcą pomóc dokładając "swoją cegiełkę" na tak szczytny cel. Jesteśmy przekonani, że podobnie będzie przy realizacji projektu w Gronowie i już teraz zapraszamy chętnych do wspólnych prac .
 Po zakończeniu projektu w Gronowie, sześć powstałych „Ławeczek Pamięci”, znajdzie się dodatkowo na tworzonej przez Nas ścieżce geocaching-owej. Poza odnalezieniem ukrytych drobiazgów umieszczonych w podanych koordynatach gps, każdy uczestnik tych zmagań terenowych, będzie mógł „przy okazji” zapoznać się z historią rewitalizowanych miejsc. W spotkaniu, Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne reprezentowali: Paweł Nowakowski oraz Mariusz Kapczuk
 
Mariusz Kapczuk
SHK Tempelburg 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Od kilku lat w gminie Czaplinek oraz w powiecie drawskim realizujemy projekty, których celem jest dotarcie z wiedzą do najmłodszych mieszkańców i zainteresowanie ich historią regionu.Jednym z projektów, oprócz Naszych wizyt w szkołach i przedszkolach, organizowanych przez Nas Pikników Średniowiecznych, Zlotów Tropami Wojsk Szwedzkich, czy też innych akcji eksploracyjnych,  jest "Ławeczka Pamięci Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc" w ramach Program Społecznik , który zainicjowany został przez Marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz .

Projekt ten, realizowany przez Nas od kilku lat, to cykl działań mających na celu ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy i miejsc pamięci, zagubionych wśród pól, łąk i lasów w gminie Czaplinek oraz w Powiecie Drawskim .

"Na ukryty w lesie tuż za wsią nieduży cmentarzyk dawnych mieszkańców w sobotnie przedpołudnie stawiła się silna grupa uzbrojona w rękawice, grabie i sekatory. Ponad pół setki wolontariuszy, w tym bardzo duża liczba dzieci i młodzieży, harcerzy i uczniów okolicznych szkół, odpowiedziała na zaproszenie Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne , by posprzątać zapomnianą nekropolię. Miłośników historii do poszanowania śladów po dawnych mieszkańcach Pomorza przekonywać nie trzeba, bardzo zależy im na tym, żeby opowiadać o tym młodym" - to jedna z relacji, która poszła w świat dzięki obecnym na miejscu przedstawicielom mediów.

W miniony weekend, V edycja projektu odbyła się w Jankowie w powiecie drawskim.Jak zawsze, przy realizacji Naszych projektów, najważniejszy jest dla Nas udział dzieci, młodzieży oraz lokalnych mieszkańców.Podobnie jak podczas wcześniejszych edycji, które odbyły się w Milkowie, Nakielnie, pod Czaplinkiem (katastrofa samolotu Lim 6), czy w miejscowości URAZ, także i tu na frekwencję nie mogliśmy narzekać, co widać na "załączonych obrazkach"????.W tym momencie, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom w wieku od 5 do 85 lat, którzy tak dzielnie pracowali na terenie XIX w.cmentrza w Jankowie ❤️.

Moi drodzy, bez Waszej pomocy z pewnością nie dalibyśmy rady w tak krótkim czasie, zrealizować wyznaczonych wcześniej celów????.

W imieniu własnym jak i członków stowarzyszenia Tempelburg, chciałbym serdecznie Wam podziękować za udzielone wsparcie????.

Nie sposób wymienić wszystkich uczestników(w sumie ponad 50 osób), wspomnę jednak o głównych grupach i instytucjach:27 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Pestki"  , 8 Wielopoziomowa Druzyna Harcerska Ogniki z  Drawska Pom., dzieci z placówki opiekuńczo- wychowawczej z Drawska, najmłodsi mieszkańcy Jankowa,  Stowarzyszenie Wodne Sir Edward's , Harcerski Ośrodek Wodny Uraz  , Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Misericordia" , przedstawiciele firmy Asgraf  , Nadleśnictwo Drawsko, Lasy Państwowe  , Gmina Drawsko Pomorskie.

Piąta Ławeczka za Nami - przed Nami kolejna - już teraz serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnych działań .

 

Mariusz Kapczuk

SHK Tempelburg

 

#PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR #tempelburg #KARRSA Pomorze Zachodnie Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Jankowo44 tablicazmiana