Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne na XXI. Henrykowskich Dniach w Siemczynie.
Od ponad sześciu lat bierzemy czyny udział w wydarzeniach organizowanych przez Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie. Podobnie i w tym roku nie mogło Nas Tu zabraknąć - tym razem w 12-sto osobowym składzie. Dzisiaj opowiadaliśmy o historii regionionu, o Temlariuszach, którzy założyli nasze miasto Czaplinek oraz o pozostałych naszych pasjach. Nie mogło też zabraknąć malowania twarzy, nauki obsługi sprzętu detektotystycznego i oczywiście poszukiwania skarbów .  W Siemczynie, SHK Tempelburg reprezentowali: Julia, Zosia, Maja, Dawid, Mateusz,Julek Łątkowski, Sławomir Kolasiński, Sławek Skonieczny, Przemysław Łątkowski, Wojciech Twardowski & Mariusz Kapczuk
Siemczyno 4 zmniejszone

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
W dniach 15-17.09.2023 w Siemczynie odbywał się III Zlot Tropem Wojsk Szwedzkich.
Blisko stu pasjonatów historii z 40 miejscowości reprezentujących 17 stowarzyszeń, poszukiwało miejsca obozu wojsk szwedzkich z 21 lipca 1655 roku.To już trzecia edycja tego wydarzenia, które organizowane jest przez Stowarzyszenie Tempelburg z Czaplinka.
To były naprawdę świetnie spędzone trzy dni w towarzystwie ludzi z tą samą pasją.
Rozpoczęliśmy wspólnym zdjęciem i wystrzałami z broni przybyłych na to wydarzenie żołnierzy z Regimentu Królewicza Jana Kazimierza oraz Stowarzyszenia Odtwórstwa Historycznego Bracia Herbu Gryf .
W terenie weryfikowaliśmy wytypowane trzy dostępne miejsca. Odnaleźliśmy ponad 400 przedmiotów, które już wkrótce zasilą lokalne placówki muzealne. Na wydarzeniu tym nie mogło też zabraknąć prelekcji, które wygłosili panowie Zbigniew Januszaniec oraz Krzysztof Socha .Odbyło się także nocne zwiedzanie pałacu, po którym zlotowiczów oprowadzał p.Bogdan Andziak prezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie .Każdy z uczestników, otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody ufundowane przez Naszych sponsorów którymi byli: Zwiadowca Historii, miesięcznik Odkrywca oraz firmę A-Gora Num. Za udzielone wsparcie dziękujemy także Intermarche Drawsko Pomorskie-Panu Piotrowi Płażalskiemu oraz Cukierni-Piekarnii Pokutyńscy z Drawska Pomorskiego.
Wydarzenia tego nie byłoby, gdyby nie wsparcie instytucji dofinansowujących jego realizację.
Grant otrzymaliśmy m.in. w ramach otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, który ogłoszony został przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
W Siemczynie, Nasze podziękowania przyjął p.Stanisław Wziątek -Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
W realizacji zadania wspomagały Nas także lokalne instytucje. Zadanie publiczne jakim był III Zlot Tropem Wojsk Szwedzkich, współfinansowany był ze środków otrzymanych z Powiatu Drawskiego oraz z Gminy Czaplinek -za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Serdecznie dziękuję członkom stowarzyszenia Tempelburg za udzielone wsparcie przy realizacji tego wydarzenia. Dziękuję także wszystkim pasjonatom historii, którzy przybyli do Siemczyna i uczestniczyli w poszukiwaniu miejsca obozu. Już teraz zapraszam na kolejną, tym razem już IV edycję ogólnopolskiego zlotu poszukiwaczy- detektorystów "Tropem Wojsk Szwedzkich" która odbędzie sie w przyszłym roku.
 
Mariusz Kapczuk 
SHK Tempelburg

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Już 15.09.2023 ruszamy na poszukiwania pierwszego na ziemiach Rzeczpospolitej obozu wojsk szwedzkich z 1655 roku.Będzie to trzecia edycja projektu pod nazwą „Tropem Wojsk Szwedzkich” .

Czy wiecie, że „Potop Szwedzki” rozpoczął się kilka kilometrów od Czaplinka?

Armia szwedzka pod dowództwem feldmarszałka Arvida Wittenberga, licząca blisko 17tys. żołnierzy, z kilkoma tysiącami koni i 72-ma armatami, przekroczyła granicę Rzeczpospolitej 21 lipca 1655 r.w okolicach wsi Heinrichsdorf (Siemczyno), kilka kilometrów od naszej miejscowości, rozpoczynając tym samym tzw. "Potop Szwedzki". Szwedzi rozbili obóz pod Czaplinkiem 21lipca 1655 i przebywali tu do 23 lipca, kiedy to ruszyli w stronę Wałcza i Ujścia….

To właśnie tu podczas III zlotu, blisko 100-tu poszukiwaczy -detektorystów praktycznie ze wszystkich zakątków naszego kraju, będzie chciało odnaleźć miejsce tego obozu. Docierając do źródeł historycznych, udało nam się wytypować prawdopodobne miejsca stacjonowania wojsk -teraz nadszedł czas weryfikacji!

Miejscem zlotu, podobnie jak było to w ubiegłym roku, będzie Pałac w Siemczynie .

Poza poszukiwaniami, które odbywać się będą pod nadzorem archeologicznym, będzie można wysłuchać prelekcji dotyczących potopu, zwiedzić pałac w Siemczynie – będą też inne atrakcje, których na obecnym etapie nie możemy jeszcze zdradzić .

Wydarzenie to współfinansowane jest ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Czaplinek oraz Powiatu Drawskiego. Nagrody dla uczestników zlotu ufundowane zostały przez Zwiadowcę Historii, miesięcznik Odkrywca oraz firmę A-Gora NUM .

 Zapraszamy:)

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Komandoria Tempelburg, na wezwanie Henrykowskiego Stowarzyszenia,  stawiła się dzisiaj w Pałacu Siemczyno na XX. Henrykowskich Dniach w Siemczynie ????????⚔️.
Opowiadaliśmy o Naszym stowarzyszeniu, o Templariuszach którzy założyli nasze miasteczko, o realizowanych projektach i najbliższych planach historyczno-eksploracyjnych.
A jak było podczas tego wydarzenia i kto Nas odwiedził?...
Zobaczcie na załączonych obrazkach???? ????
Stowarzyszenie Historyczno Kulturalne Tempelburg reprezentowali: Sylwester Reszutek, Paweł Nowakowski, Sławek Skonieczny, Sławomir Kolasiński oraz Mariusz Kapczuk
 
Siemczyno33
 
Siemczyno11

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Podobnie jak w ubiegłym roku, także i teraz uczestniczyliśmy w Czaplinku w kolejnym, tym razem już 29. Pol'and'Rock Festivalu ????????????.
Po drobnych"perypetiach" organizacyjnych, dzięki uprzejmości UMIG w Czaplinku oraz pomocy Czaplineckiego Ośrodka Kultury, udało się Nam rozbić obóz oraz przeprowadzić warsztaty dla uczestników festiwalu????.
W ich trakcie, opowiedzieliśmy o atrakcjach powiatu drawskiego,  o historii Czaplinka, o założycielach Naszego miasteczka - Zakonie Templariuszy, o Naszych dotychczasowych projektach, poszukiwaniach-eksploracjach, rewitalizacjach oraz najbliższych planach.
Przypominamy, że już za niespełna miesiąc -15-17.09.2023 organizujemy III Ogólnopolski Zlot pod nazwą "Tropem Wojsk Szwedzkich"???????????? , który odbędzie się w Siemczynie.
 Serdecznie zapraszamy!
PolandRock festival stoisko SHK cccc

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
W dniu 30.05.2023 w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim, miało miejsce spotkanie organizacji pozarządowych powiatu drawskiego, na którym podpisane zostały umowy dot. dofinansowania projektów w ramach ogłoszonych konkursów dla NGO.
 
Oczywiście byliśmy na miejscu :)
Kolejne fundusze zasiliły organizowany przez nas już we wrześniu III Zlot Tropem Wojsk Szwedzkich który odbędzie sie w Pałacu w Siemczynie.
Z ramienia SHK Tempelburg w spotkaniu i w podpisaniu umów udział wzięli Paweł Nowakowski oraz Mariusz Kapczuk
 
Zapraszamy do Siemczyna:)
 
 
powiat 33powiat 11