Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W miniony weekend, członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Tempelburg”, przeprowadzili prace porządkowe na cmentarzu ewangelickim w miejscowości URAZ w Powiat Drawski  w ramach projektu ''Ławeczka Pamięci - Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc'' Program Społecznik na lata 2022-2024”- zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza .
Nasz projekt realizowany od kilku lat, to cykl działań mających na celu ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy zagubionych wśród pól, łąk i lasów w gminie Czaplinek  oraz w powiecie drawskim.
Tytułowa "ławeczka pamięci’’, montowana jest przy każdym porządkowanym przez nas miejscu, będąc dla wędrowców miejscem odpoczynku i zadumy nad przemijającym czasem.
To już czwarta edycja tego projektu realizowana przez Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne  z Czaplinka .
Poza wspomnianym cmentarzem ewangelickim na Urazie, członkowie stowarzyszenia zrewitalizowali podobne miejsca w miejscowości Miłkowo oraz Nakielno, ale nie tylko cmentarzami się opiekujemy . 
W ubiegłym roku w listopadzie, pracowaliśmy na miejscu katastrofy lotniczej samolotu LIM6 pod Czaplinkiem. Wówczas to przypadała 50-ta rocznica tego wydarzenia, w której zginął porucznik Antoni Wiciński.
Na miejscu ustawiliśmy nowy krzyż, zamontowaliśmy tablicę informacyjną oraz tytułową ”ławeczkę pamięci”.
W pracach na półwyspie Uraz, wspierani byliśmy przez trzy drużyny harcerskie z Pomierzyna , Złocieńca, Połczyna Zdroju , strażaków z OSP Warniłęg oraz pozostałych wolontariuszy, w sumie ponad 40-ści osób🤜🤛👍 . 
Podzieleni na kilka grup przystąpiliśmy do oczyszczania terenu, zbierania śmieci, wycinania zarośli, sadzenia krzewów ozdobnych, inwentaryzacji pozostałych zachowanych nagrobków. Na zakończenie przeprowadzonych prac, zamontowaliśmy tablicę informacyjną, ławeczkę oraz zapaliliśmy znicze 🕯️.
Nasze działania to nie tylko sprzątanie takich opuszczonych miejsc, to także aktywizacja lokalnej społeczności. Na Urazie ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci, który polegał na wykonaniu prac inspirowanych miejscem i okolicą w której pracowaliśmy.
 Po zakończeniu działań, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, medal oraz kilka gadżetów związanych z tą akcją. Była gorąca grochówka, grill oraz wspólnie spędzony czas przy ognisku 🔥.
W pracach rewitalizacyjnych wspierani byliśmy m.in. przez 10 WDH Wataha  z Pomierzyna , 33 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Leśna Brać'' z Połczyna Zdroju, 27 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Pestki" ze Złocieńca, Ochotnicza Straż Pożarna Warniłęg , Harcerski Ośrodek Wodny Uraz , firmę Asgraf z Dalęcina, Stowarzyszenie Wodne Sir Edward's, Folwark Na Półwyspie oraz p.Sołtys Magdalenę Pawlik . 
Serdecznie dziękuję wszystkim i każdemu z osobna,wykonaliście kawał dobrej roboty❤️🫶!
Dziękujemy także za dostarczone przepyszne ciasta, które przygotowały Panie uczestniczące w  rewitalizacji, dziękujemy za ogrom prac wykonanych przez strażaków z OSP Warniłęg, za zorganizowanie ciągnika przyczepy i pozostałego niezbędnego sprzętu.Dziękujemy Edyta Piotr Tobiasz za przygotowanie posiłku regeneracyjnego w trakcie działań na cmentarzu jak i  na podsumowaniu projektu na Urazie - (swojski chleb, smalec, ogórki kiszone, kawa herbata, grochówka, kiełbaski...)🍲🥘🍖.
 Bez Was Wszystkich nie dalibyśmy rady❤️.
Za to- jeszcze raz serdecznie dziękuję 😘
 
Będąc w okolicach Czaplinka, zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca bo naprawdę warto. 
 
Już wkrótce, cztery zrealizowane projekty pod nazwą „Ławeczka Pamięci”, znajdą się na tworzonej ścieżce geocaching-owej. Poza odnalezieniem ukrytych drobiazgów umieszczonych w podanych koordynatach gps, każdy uczestnik tych zmagań terenowych, będzie mógł „przy okazji” zapoznać się z historią rewitalizowanych przez Nas miejsc. 
 
Mariusz Kapczuk 
 SHK Tempelburg
 
#PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR Pomorze Zachodnie
Uraz tablica pamitkowa zamontowana na cmentarzu