Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W miniony weekend, członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Tempelburg”, przeprowadzili prace porządkowe na cmentarzu ewangelickim w miejscowości URAZ w Powiat Drawski  w ramach projektu ''Ławeczka Pamięci - Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc'' Program Społecznik na lata 2022-2024”- zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza .
Nasz projekt realizowany od kilku lat, to cykl działań mających na celu ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy zagubionych wśród pól, łąk i lasów w gminie Czaplinek  oraz w powiecie drawskim.
Tytułowa "ławeczka pamięci’’, montowana jest przy każdym porządkowanym przez nas miejscu, będąc dla wędrowców miejscem odpoczynku i zadumy nad przemijającym czasem.
To już czwarta edycja tego projektu realizowana przez Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne  z Czaplinka .
Poza wspomnianym cmentarzem ewangelickim na Urazie, członkowie stowarzyszenia zrewitalizowali podobne miejsca w miejscowości Miłkowo oraz Nakielno, ale nie tylko cmentarzami się opiekujemy . 
W ubiegłym roku w listopadzie, pracowaliśmy na miejscu katastrofy lotniczej samolotu LIM6 pod Czaplinkiem. Wówczas to przypadała 50-ta rocznica tego wydarzenia, w której zginął porucznik Antoni Wiciński.
Na miejscu ustawiliśmy nowy krzyż, zamontowaliśmy tablicę informacyjną oraz tytułową ”ławeczkę pamięci”.
W pracach na półwyspie Uraz, wspierani byliśmy przez trzy drużyny harcerskie z Pomierzyna , Złocieńca, Połczyna Zdroju , strażaków z OSP Warniłęg oraz pozostałych wolontariuszy, w sumie ponad 40-ści osób??? . 
Podzieleni na kilka grup przystąpiliśmy do oczyszczania terenu, zbierania śmieci, wycinania zarośli, sadzenia krzewów ozdobnych, inwentaryzacji pozostałych zachowanych nagrobków. Na zakończenie przeprowadzonych prac, zamontowaliśmy tablicę informacyjną, ławeczkę oraz zapaliliśmy znicze ?️.
Nasze działania to nie tylko sprzątanie takich opuszczonych miejsc, to także aktywizacja lokalnej społeczności. Na Urazie ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci, który polegał na wykonaniu prac inspirowanych miejscem i okolicą w której pracowaliśmy.
 Po zakończeniu działań, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, medal oraz kilka gadżetów związanych z tą akcją. Była gorąca grochówka, grill oraz wspólnie spędzony czas przy ognisku ?.
W pracach rewitalizacyjnych wspierani byliśmy m.in. przez 10 WDH Wataha  z Pomierzyna , 33 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Leśna Brać'' z Połczyna Zdroju, 27 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Pestki" ze Złocieńca, Ochotnicza Straż Pożarna Warniłęg , Harcerski Ośrodek Wodny Uraz , firmę Asgraf z Dalęcina, Stowarzyszenie Wodne Sir Edward's, Folwark Na Półwyspie oraz p.Sołtys Magdalenę Pawlik . 
Serdecznie dziękuję wszystkim i każdemu z osobna,wykonaliście kawał dobrej roboty❤️?!
Dziękujemy także za dostarczone przepyszne ciasta, które przygotowały Panie uczestniczące w  rewitalizacji, dziękujemy za ogrom prac wykonanych przez strażaków z OSP Warniłęg, za zorganizowanie ciągnika przyczepy i pozostałego niezbędnego sprzętu.Dziękujemy Edyta Piotr Tobiasz za przygotowanie posiłku regeneracyjnego w trakcie działań na cmentarzu jak i  na podsumowaniu projektu na Urazie - (swojski chleb, smalec, ogórki kiszone, kawa herbata, grochówka, kiełbaski...)???.
 Bez Was Wszystkich nie dalibyśmy rady❤️.
Za to- jeszcze raz serdecznie dziękuję ?
 
Będąc w okolicach Czaplinka, zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca bo naprawdę warto. 
 
Już wkrótce, cztery zrealizowane projekty pod nazwą „Ławeczka Pamięci”, znajdą się na tworzonej ścieżce geocaching-owej. Poza odnalezieniem ukrytych drobiazgów umieszczonych w podanych koordynatach gps, każdy uczestnik tych zmagań terenowych, będzie mógł „przy okazji” zapoznać się z historią rewitalizowanych przez Nas miejsc. 
 
Mariusz Kapczuk 
 SHK Tempelburg
 
#PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR Pomorze Zachodnie
Uraz tablica pamitkowa zamontowana na cmentarzu