Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W dniu 06.06.2024r., w UMiG W Czaplinku w obecności Pani Burmistrzyni Katarzyny Szlońskiej-Getka, podpisaliśmy umowę dotyczącą dofinasowania przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, naszego cyklicznego projektu pod nazwą "Tropem Wojsk Szwedzkich". Z ramienia UM ze Szczecina w podpisaniu umowy udział wzięła Pani Anna Bańkowska-Wicemarszałkini Woj.Zachodniopomorskiego.

Pierwsza edycja odbyła się w październiku 2021 roku w Siemczynie. Wydarzenie to nominowane zostało wówczas do pierwszej 6-stki w ogólnopolskim plebiscycie historycznym „Archeologiczne Sensacje 2021” w kategorii „Najważniejsza Impreza w Polsce”. Na drugim zlocie spotkaliśmy się we wrześniu 2022r., trzecia edycja to ubiegły rok a dokładnie 15-17 września 2023r.
 
     Podczas trzech pierwszych edycji, nie udało się nam odnaleźć miejsca obozu, pomimo odnalezienia ponad tysiąca artefaktów - liczymy jednak, że dzięki    pomocy i zaangażowaniu detektorystów-pasjonatów historii z całego kraju, uda nam się to teraz.

Czy wiecie, że „Potop Szwedzki” rozpoczął się kilka kilometrów od Czaplinka?
Armia szwedzka pod dowództwem feldmarszałka Wittenberga licząca blisko 17tys. żołnierzy, z kilkoma tysiącami koni i 72-ma armatami, przekroczyła granicę Rzeczpospolitej 21 lipca 1655 r.w okolicach wsi Heinrichsdorf (Siemczyno), kilka kilometrów od naszej miejscowości, rozpoczynając tym samym tzw. "Potop Szwedzki". Szwedzi rozbili obóz pod Czaplinkiem i przebywali tu do 23 lipca, kiedy to ruszyli w stronę Wałcza i Ujścia gdzie pokonali wojska Rzeczpospolitej….
To właśnie tu na pojezierzu drawskim, w gminie Czaplinek, podczas IV złotu będziemy chcieli odnaleźć miejsce tego obozu. Docierając do źródeł historycznych, udało nam się wytypować kolejne prawdopodobne miejsca stacjonowania wojsk -teraz nadszedł czas weryfikacji.
Miejscem zlotu, podobnie jak było to w ubiegłych latach, będzie Pałac w Siemczynie -ok.7 kilometrów od Czaplinka.
Zapraszamy!

 
 
podpisanie umowy um paac