Jesteśmy grupą miłośników historii których połączyła wspólna pasja do poszukiwań i odkrywania tego co nieznane i zapomniane. Od ponad trzech lat funkcjonujemy na terenie woj. zachodniopomorskiego jako grono pasjonatów historii, pod nazwą "Eksploracja Pasja Historia -TEMPELBURG’’. Początki grupy sięgają listopada 2015 r.
Istotą utworzenia i celem E.P.H. "TEMPELBURG", była integracja osób dla których ważna jest historia naszego regionu, jej odkrywanie, promowanie i popularyzacja. Z czasem, Naszym wspólnym mianownikiem stała się również akcja eksploracyjno–historyczna "Jezioro Tajemnic” zainicjowana przez Starostwo Drawskie. Jak dotąd, wielu z Nas uczestniczyło w kolejnych jej misjach. Spotykaliśmy się także, na różnego rodzaju akcjach eksploracyjnych i spotkaniach środowisk eksploracyjnych m.in. na odbywającym się od kilku lat zlocie "Kocioł Świdwiński / Kocioł Tajemnic".
Biorąc pod uwagę naszą pasję i związane z nią przepisy prawne, stale powiększające się szeregi członków, oraz kolejne realizowane przez nas projekty, postanowiliśmy usankcjonować i rozwinąć naszą działalność. W grudniu 2017 r. w Czaplinku, Nasza dotychczasowa grupa przekształciła się w stowarzyszenie pod nazwą: "Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne TEMPELBURG’’. Zyskaliśmy tym samym osobowość prawną oraz nowe, niedostępne dotychczas możliwości działań. S.H.K. "Tempelburg" stało się faktem przejmując jednocześnie misje i cele istniejącej wcześniej grupy. Na chwilę obecną, Nasza organizacja skupia ponad 30 członków.
Nazwa Naszego Stowarzyszenia pochodzi od dawnej nazwy Czaplinka. Miasto to, zostało założone przez Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona potocznie określany mianem Zakonu Templariuszy. Templariusze otrzymali dobra czaplineckie w 1291 roku z nadania ich przez kaliskiego księcia - Przemysława. Pierwszym jej komandorem był rycerz zakonu Nicolaus, a ostatnim, który przebywał na czaplineckim zamku jeszcze w 1338 roku - komandor Hennig von Wartenberg.
Celem Naszej Organizacji, jest prowadzenie działań na rzecz ochrony i zachowania polskich dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, podtrzymywania i popularyzacji tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Tworzenie pozytywnego wizerunku osób zajmujących się działalnością poszukiwawczą, w tym kreowanie kodeksu eksploracji zgodnego z istniejącym prawem, oraz szerzenie informacji i propagowanie eksploracji zgodnej z prawem.