Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Kilka dni temu rozstrzygnięty został otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych województwa zachodniopomorskiego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w roku 2022. Konkurs ogłoszony był przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego z siedzibą w Szczecinie, a oferty można było składać do 18.02.2022. Z przyjemnością informujemy, że Nasz projekt „Spotkania z Historią -IV Piknik Średniowieczny w Czaplinku”, ponownie znalazł się w gronie 33 inicjatyw, które zostały docenione, otrzymując najwyższą punktację i dofinansowanie od władz woj.zachodniopomorskiego!!!
Już teraz zapraszamy wszystkich na czwartą już edycję "Pikniku Średniowiecznego" do Czaplinka który odbędzie się 20.08.2022! Jest to projekt o charakterze historyczno-edukacyjnym, skierowany do miłośników historii, kultury, dla wszystkich bez względu na wiek. Podobnie jak było to w ubiegłych latach, także i teraz na miejscu zobaczycie warsztaty rzemieślnicze i rękodzielnicze, wojów i rycerzy, pokazy rzemiosł dawnych. Dla najmłodszych zorganizowane będą konkursy i zabawy z ciekawymi nagrodami! Pokazy walk, muzyka średniowieczna na żywo, prelekcje historyczne to tylko niewielka cześć tego co czeka na Was. Przybywajcie na Spotkania z Historią - IV Piknik Średniowieczny do Czaplinka!!!
Link do wydarzenia poniżej:

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Zapraszamy na „II ZLOT TROPEM WOJSK SZWEDZKICH",
który odbędzie się w dniach 16-18. 09.2022.
Pierwsza edycja odbyła się w październiku 2021 roku w Siemczynie. Wydarzenie to, nominowane zostało do ogólnopolskiego plebiscytu historycznego „Archeologiczne Sensacje 2021” w kategorii „Najważniejsza Impreza 2021r.w Polsce”. Samo pojawienie się Naszego zlotu w 6-sce najważniejszych imprez w roku 2021, było dla Nas naprawdę ogromnym wyróżnieniem.
Za pierwszym razem nie udało się nam odnaleźć miejsca obozu-liczymy jednak, że dzięki pomocy i zaangażowaniu detektorystów-pasjonatów historii z całego kraju, uda się to nam za drugim razem 😊.
Czy wiecie, że „Potop Szwedzki” rozpoczął się kilka kilometrów od Czaplinka?
Armia szwedzka pod dowództwem feldmarszałka Wittenberg licząca blisko 17tys. żołnierzy, z kilkoma tysiącami koni i 72-ma armatami, przekroczyła granicę Rzeczpospolitej 21 lipca 1655 r.w okolicach wsi Heinrichsdorf (Siemczyno), kilka kilometrów od naszej miejscowości, rozpoczynając tym samym tzw. "Potop Szwedzki". Szwedzi rozbili obóz pod Tempelburgiem (Czaplinkiem ) 21lipca 1655 i przebywali tu do 23 lipca, kiedy to ruszyli w stronę Wałcza i Ujścia….
To właśnie tu podczas II Zlotu, będziemy chcieli odnaleźć miejsce tego obozu. Docierając do źródeł historycznych, udało nam się wytypować prawdopodobne miejsca stacjonowania wojsk -teraz nadszedł czas weryfikacji!
Miejscem zlotu, podobnie jak było to w zeszłym roku, będzie Pałac w Siemczynie (ok.7 kilometrów od Czaplinka) .
Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Tempelburg z Czaplinka oraz Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie.
W związku z aktualną dynamiczną sytuacją dotyczącą wzrostu cen usług itp, szczegóły związane z kwotami wpisowego jak i cen dot.zakwaterowania, podane zostaną w miesiącu czerwcu. Wówczas to rozpoczniemy także zapisy umożliwiające wzięcie udziału w tym wydarzeniu.
Uwaga - Ilość miejsc limitowana!
Warunkiem uczestnictwa w zlocie, będzie wpłata na konto organizatora kwoty wpisowego (informacje w miesiącu czerwcu). Kwota ta zawierać będzie pełne wyżywienie tj. śniadania sobota/niedziela, ciepły posiłek podczas prac w terenie, obiadokolacja sobota, ognisko integracyjne- posiłek, naszywkę zlotową ,smycz, ubezpieczenie, identyfikator itp...)
Zakwaterowanie (nieobowiązkowe), odbywać się będzie w pokojach na terenie pałacu (dodatkowo płatne).
Na miejscu zlotu w Pałacu Siemczyno, dysponujemy darmowym parkingiem, wifi, barem, salami konferencyjnymi…zapewnimy także inne atrakcje 😉.
 
Dla uczestników zlotu nagrody ufundowane zostały przez Zwiadowcę Historii oraz miesięcznik Odkrywca !!!
 
Zapraszamy i już teraz życzymy udanej zabawy!
Informacje dot. zlotu można uzyskać pod numerem telefonu 664150901 - Mariusz.
Prosimy o kontakt sms-owy lub mailowy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Mariusz Kapczuk
prezes SHK Tempelburg
 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Już w najbliższą sobotę dwa wydarzenia na które zapraszamy. Rozpoczynamy akcją w ramach projektu Jeziora Tajemnic 🌊. Po ubiegłorocznym wspólnym skanowaniu akwenów z Stowarzyszenie Wodne Sir Edward's, nadszedł czas na sukcesywną weryfikację zaznaczonych wówczas najciekawszych miejsc i odkrywanie ich tajemnic. W pracach wykorzystany zostanie m.in. dron podwodny. Spotkanie to będzie też okazją dla młodzieży do nauki obsługi sprzętu detektorystycznego, w tym wykrywaczy metali. To także dla osób zainteresowanych historią regionu, okazja do spotkania z członkami SHK Tempelburg i być może wstąpienia w szeregi stowarzyszenia🤝 😊. Poza przyjemnościami, w sobotę czeka nas praca przy oczyszczaniu brzegów jeziora z nagromadzonych śmieci. Po zakończeniu wspomnianych działań, dla każdego uczestnika przygotowany będzie ciepły posiłek oraz kiełbaska przy ognisku🍲🍗🔥 .
W działaniach wspomagać nas będą płetwonurkowie z Euforia DIVE, Wopr Rogoźno Oddział Miejsko-Powiatowy oraz drużyny harcerskie 10 WDH Wataha z Pomierzyna, 33 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Leśna Brać'' z Połczyna Zdroju.
Po w/w działaniach z Harcerski Ośrodek Wodny Uraz przeniesiemy się do Świerczyny na Piknik rekonstruktorski ku pamięci Żołnierzy z 1. Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii poległych w walkach o wyzwolenie Sośnicy, Świerczyny, Wielbok i okolic.
Zapraszamy!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Wznawiamy działania w ramach akcji Jeziora Tajemnic. Po ubiegłorocznym wspólnym skanowaniu akwenów z Stowarzyszenie Wodne Sir Edward's, nadszedł czas na sukcesywną weryfikację zaznaczonych wówczas najciekawszych miejsc i odkrywanie ich tajemnic. W pracach wykorzystany zostanie m.in. dron podwodny. Przypominamy, że dzięki dronowi przekazanemu przez Starostwo Drawskie / Powiat Drawski, zarówno uczniowie ze szkół w Czaplinku jak i mieszkańcy gminy oraz powiatu, będą mieli okazję odkrywać tajemnice akwenów na pojezierzu drawskim🌊. Za pomocą tego sprzętu będzie można weryfikować i monitorować podwodny ekosystem. Zaawansowana kamera umożliwia rejestrowanie filmów w rozdzielczości 4K UHD, wykonywanie zdjęć, pozwalając na ukazanie prawdziwego, podwodnego świata. Urządzenie umożliwia zanurzenie na głębokość do 100 m i ciągłą pracę pod wodą przez ok. 1,5 godziny. Wspominana wyżej akcja połączona będzie także ze sprzątaniem brzegów jeziora drawskiego. Spotkanie w najbliższy weekend, będzie także okazją dla młodzieży do nauki obsługi sprzętu detektorystycznego, w tym wykrywaczy metali. Po zakończeniu prac, na uczestników czekać będzie ciepły posiłek przy ognisku🍲🔥 .
To pierwsza z całego cyklu akcji, związanych z odkrywaniem tajemnic drzemiących pod powierzchnią oraz nad brzegami naszych jezior. To także okazja dla osób zainteresowanych historią regionu do spotkania z członkami SHK i być może w przyszłości wstąpienia w szeregi stowarzyszenia🤝 😊.
W działaniach wspomagać nas będą płetwonurkowie z Euforia DIVE, Wopr Rogoźno Oddział Miejsko-Powiatowy oraz drużyny harcerskie 10 WDH Wataha z Pomierzyna, 33 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Leśna Brać'' z Połczyna Zdroju 🙂
Wkrótce na naszych stronach fotorelacja z tego wydarzenia📸.
gladius

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Zapraszamy w dniu 05.03.2022 na Piknik rekonstruktorski ku pamięci Żołnierzy z 1. Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii poległych w walkach o wyzwolenie Świerczyny, Sośnicy, Wielbok i okolic.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Organizowany przez Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne Zlot „Tropem Wojsk Szwedzkich”, kilka dni temu został nominowany do ogólnopolskiego plebiscytu historycznego „Archeologiczne Sensacje 2021” w kategorii „Najważniejsza Impreza 2021r.w Polsce ”🔥. W dniu dzisiejszym zostały ogłoszone wyniki w których zwycięzcą okazał się „Projekt Manyłowa-Śladami Bieszczadzkich Lwów 1915”- Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne " Galicja "- serdecznie gratulujemy 😊
Dla Nas już samo nominowanie do 6-ściu najważniejszych imprez w roku 2021 było naprawdę ogromnym wyróżnieniem -za co dziękujemy kapitule „Archeologicznych Sensacji 2021” - Archeologia Żywa , Odkrywca, Zwiadowca Historii 👍
Z pewnością doda to nam jeszcze więcej energii, którą oczywiście spożytkujemy przy realizacji naszych licznych projektów. Dziękujemy serdecznie za miłe słowa pod adresem naszego stowarzyszenia podczas ogłaszania wyników od redaktora naczelnego miesięcznika Odkrywca p. Andrzej Daczkowski, redaktora naczelnego Archeologia Żywa p. Paweł Konczewski oraz Bartka Stója Zwiadowca Historii 👍
Opis zlotu znajdziecie pod n/w linkiem Zwiadowca Historii :
Jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy w tym roku na kontynuację poszukiwań pierwszego na ziemiach Rzeczpospolitej obozu wojsk szwedzkich 😊.
 
 
impreza 2