Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
19 listopada 1971 roku, w 6 PLM-Sz zaplanowano loty nocne na trasach Trzcianka – Sieraków -Janowiec oraz Piła -Jastrowie – Piła. Po starcie kilku załóg z lotniska w Pile, za sterami wojskowego samolotu myśliwsko-szturmowego LIM-6 (skrót od Licencyjny Myśliwiec -polska wersja radzieckiego MIG a-17), zasiadł 29-letni porucznik Antoni Wiciński. Wystartował kierując się do wyznaczonej strefy w rejonie Wałcza, aby po uzyskaniu planowanej wysokości przelotowej kontynuować swój lot wg. wytycznych. To miał być półgodzinny lot treningowy w nocnych warunkach. W północnej części strefy lotów wykonał skręt na kurs północno-wschodni i zniknął z ekranów radiolokatora przy ostatniej meldowanej wysokości ok. 500m. To był ostatni meldunek przekazany przez pilota. Pomimo kilkudniowej akcji poszukiwawczej, samolotu ani pilota nie odnaleziono. Na miejsce katastrofy, kilka dni przed Bożym Narodzeniem tj. 19. grudnia 1971 a więc dokładnie po miesiącu, natrafili myśliwi z Koła Łowieckiego ‘’Myśliwiec’’ z Czaplinka. Podczas organizowanego polowania, ujrzeli wbity niemal pionowo głęboko w ziemię wojskowy samolot. Ciało lotnika znajdowało się we wraku.
Na początku tego roku, na opisaną historię wypadku, natrafił jeden z członków S.H.K. Tempelburg. Postanowiliśmy odnaleźć opisywane miejsce i dotrzeć do rodziny pilota. Po kilku miesiącach działań, udało się to. W marcu tego roku, właśnie z p. Antonim (synem pilota) oraz z jego małżonką, członkowie stowarzyszenia Tempelburg mieli okazję się spotkać, porozmawiać oraz wspólnie odwiedzić miejsce katastrofy. Słuchając opowieści p. Antoniego widzieliśmy jego ogromne wzruszenie pomimo, że od tego wydarzenia minęło blisko 50-lat. Miejsce tej katastrofy było praktycznie nieznane - ukryte w głębi lasu. Wówczas to, podczas spotkania z rodziną pilota zadeklarowaliśmy, że obejmiemy je swoją opieką – „dotrzymaliśmy danego słowa”. Przez ostanie cztery tygodnie członkowie stowarzyszenia Tempelburg ciężko pracowali na miejscu katastrofy, aby upamiętnić tragiczną śmierć Porucznika Pilota Antoniego Wicińskiego. Poza pracami porządkowymi w których wspierani byliśmy przez żołnierzy 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych Mirosławiec, postawiliśmy nowy krzyż, tablicę pamiątkową, ławeczkę pamięci upamiętniającą to tragiczne wydarzenie oraz oznakowaliśmy miejsce dojazdu. Dziękujemy serdecznie p.Nadleśniczemu Danielowi Lemke, p.Nadleśniczemu Tomaszowi Tomeckiemu z Nadleśnictwo Tychowo , Lasy Państwowe , żołnierzom z 12 BBSP oraz wszystkim wolontariuszom za pomoc i udzielone wsparcie przy realizacji tego przedsięwzięcia. W dniu dzisiejszym, w 50-tą rocznice katastrofy, wspólnie z rodziną pilota, przedstawicielami Nadleśnictwo Czaplinek, Lasy Państwowe , Nadleśnictwo Szczecinek, Lasy Państwowe- Leśnictwo Łubowo, firmy Asgraf, Harcerski Ośrodek Wodny Uraz oraz delegacją z 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu pod dowództwem Pułkownika Leszka Krywiaka, złożyliśmy wiązanki i zapaliliśmy znicze oddając hołd pilotowi. Podczas tego wzruszającego wydarzenia odegrany został „Marsz Lotników”, sygnał „Pożegnanie” na rogu myśliwskim PARFORCE zagrał leśniczy Leśnictwa Łubowo Grzegorz Suchoński. Przez ks. Kapelana poświęcony został postawiony krzyż. Wierzymy, że pamięć o Pilocie Poruczniku Antonim Wicińskim, pozostanie nam wszystkim na długo w sercach...
"Bo człowiek żyje w naszych sercach tak długo, jak długo żyje pamięć o nim…"
UTRACONY, LECZ NIE ZAPOMNIANY…
POKONANY NIE W WALCE, LECZ PRZEZ LOS…
POZOSTAŁ NA BŁĘKICIE NIEBA…
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!!
 
Członkowie SHK Tempelburg
 
lim zd1

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

I Zlot Poszukiwaczy "Tropem Wojsk Szwedzkich" zorganizowany w Pałac Siemczyno przez Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne dobiegł końca. Przez ostatni weekend, pasjonaci historii z całej Polski weryfikowali udostępnione tereny w poszukiwaniu artefaktów z roku 1655, pozostawionych przez armię szwedzką. Co prawda, tym razem nie udało nam się trafić na miejsce obozu, jednak ponad 500 odnalezionych przedmiotów, przede wszystkim z XVIII oraz XIX w. opowiedziało nam historię tych ziem. Ogromnym zaszczytem było gościć nam tak wiele osób, dla których pasja poszukiwań jest sposobem na życie. Poza poszukiwaniami, w trakcie zlotu odbyły się prelekcje historyczne które poprowadzili Zbigniew Januszaniec oraz Radosław Herman.Dziękujemy naszym sponsorom Zwiadowca Historii oraz miesięcznikowi Odkrywca za wspaniałe nagrody, którymi mogliśmy obdarować uczestników zlotu. Dziękujemy Krzysztofowi oraz Julianna Sójkowska-Socha za nadzór archeologiczny. Dziękujemy Państwu Andziakom właścicielom siemczyńskiego pałacu za gościnę. To dla nas wszystkich były niezapomniane chwile. Pierwszy zlot minął, my jednak już teraz planujemy kolejny, który odbędzie się wiosną 2022 roku. Zmiana miejsca poszukiwań być może przyczyni się do odnalezienia poszukiwanego obozu. W poszukiwaniach udział wzięli n.in. członkowie Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne Stowarzyszenie Bastion Eksploracja Poszukiwania Grupa Częstochowska PERUN Małomickie Podziemie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Märkisch Friedland Zwiadowca Historii oraz poszukiwacze niezrzeszeni.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

„Tropem Wojsk Szwedzkich” - poszukiwania wojskowego obozu - już wkrótce ruszamy!

Wdniach 08.09.10 października, rozpoczniemy poszukiwania obozu wojsk szwedzkich które stacjonowały pod Czaplinkiem w roku 1655.

Czaplinek i jego okolice, przez wieki były miejscem ścierania się kultury, narodowości i wpływów. Ziemie te zamieszkiwane były przez Gotów, Słowian, ludność żydowską, polską, pruską, niemiecką.... To tu, w niedalekiej odległości od miasta przebiegały granica polsko-pomorska, pomorsko-wielkopolska. Miasto przechodziło z rąk do rąk m.in. było w posiadaniu Marchii Brandenburskiej, biskupstwa kamieńskiego, władali nim templariusze oraz joannici. Król Kazimierz Wielki wcielił te ziemie do Królestwa Polskiego, jego działania kontynuował w 1407 Władysław Jagiełło. To właśnie tu 21 lipca 1655 r. rozpoczął się „Potop Szwedzki”. Wojska najeźdźców dowodzone przez feldmarszałka Arvida Wittenberga, przekroczyły granicę starostwa w okolicach Siemczyna/Heinrichsdorfu (ok.7 km.od Czaplinka), a po splądrowaniu miasta i pogromie mieszkańców wyruszyły w głąb ziem polskich. Mieszkając na tych ziemiach nie sposób nie zainteresować się tym wydarzeniem opisywanym m.in. przez H.Sienkiewicza w drugiej części trylogii ‘’Potop”. Wiemy ze źródeł historycznych, że po przekroczeniu granicy armia szwedzka składająca się z 17 tys. żołnierzy mających ze sobą blisko 6 tys.koni oraz 72 działa, rozbiła obóz pod Czaplinkiem/Tempelburgiem i przebywała tu przez blisko 3 dni. Postanowiliśmy miejsce tego obozu odnaleźć. Już za dwa tygodnie, kilkudziesięciu wolontariuszy oraz pasjonatów historii w ramach zorganizowanego przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Tempelburg, złotu pod nazwą „Tropem Wojsk Szwedzkich”, rozpocznie działania i weryfikację w terenie. Bazą wypadową będzie pałac w Siemczynie, gdzie w ramach otrzymanej dotacji z Powiatu Drawskiego, zorganizowane zostaną prelekcje historyczne oraz nadzór archeologiczny nad przeprowadzanymi badaniami.

Wszystkich zainteresowanych historią regionu oraz tym ciekawym okresem w naszych dziejach -serdecznie zapraszamy.

Szczegóły na stronie organizatora Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne oraz w obublikowanym wydarzeniu na fb.

Mariusz Kapczuk

Prezes SHK Tempelburg.

 

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Już 14 sierpnia 2021 zapraszamy na „Spotkania z historią- III Piknik Średniowieczny w Czaplinku”!!!
Rozpoczynamy o godz. 12:00 – średniowiecznym korowodem ulicami historycznego centrum Czaplinka. W programie m.in. pokazy rzemiosł dawnych, kramy i warsztaty rękodzielnicze, wojowie wczesnośredniowieczni i rycerstwo, muzyka średniowieczna na żywo w wykonaniu Zespół Muzyki Dawnej "Huskarl" oraz Duetu Zoriuszka, pokazy walk średniowiecznych, szkolenie rycerskie dla najmłodszych, zwiedzanie Kościoła pw. Trójcy Świętej, prelekcje historyczne i wiele innych atrakcji na które zapraszamy wszystkich do Czaplinka!!!
Przez cały czas trwania pikniku odbywać się będą konkursy z nagrodami dla najmłodszych.
Program:
12:00 Otwarcie imprezy – scena na skwerze przy ulicy Moniuszki
12:15 Korowód średniowieczny ulicami historycznego Czaplinka
12:30 Obóz średniowieczny przy Kościele pw. Trójcy Św.:
- wojowie i rycerstwo średniowieczne
- pokazy rzemiosł dawnych
- kramy i warsztaty rękodzielnicze
- konkursy i atrakcje dla dzieci
- szkolenie rycerskie
- muzyka średniowieczna na żywo
13:00 Zwiedzanie Kościoła pw. Trójcy Świętej z przewodnikiem – historia założenia komandorii Tempelburg
15:30 Prezentacje powarsztatowe zespołów „Huskarl” i „Zoriuszka” – scena na skwerze przy ul. Moniuszki
16:30 Pokaz walk wczesnośredniowiecznych - turniej – skwer przy ul. Moniuszki
18:00 Prelekcje historyczne w Kościele pw. Trójcy Św. :
Paweł Moszczyński „Tortosa – cytadela, która nigdy nie padła”
Błażej Skaziński „Architektura templariuszy”
Tomasz Sajko „Stowarzyszenie" SZLAK TEMPLARIUSZY"
Członków Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalnewspierać będzie m.in. Bractwo Rycerzy Bezimiennych- Drużyna Wojów Grodu Wałcz , Klan KOTSCHUBEI , Bractwo Rycerskie z Komandorii Świdwin , Drużyna Gleipnir i wielu wielu innych ....
Zadanie publiczne współfinansowane jest ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz realizowane w ramach Otwartego Konkursu Ofert UMiG Czaplinek.
Dziękujemy firmie Motherson - Kabel Technik Polska z Czaplinka , Czaplinecki Ośrodek Kultury, Salezjanom z Czaplinka , firmie Asgraf z Dalęcina , firmom I.K. Pokutyńscy oraz PUNAKER z Drawska Pomorskiego i za udzielone wsparcie.
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął LokalnyReporter.pl
14.08.2021 zaczynamy o godzinie 12:00 – nie może Was zabraknąć!!!
Zapraszamy 😊

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dzień pełen wrażeń w 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych Mirosławiec . Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą organizację festynu lotniczego.Panie Pułkowniku L.Krywiak, spisał się Pan na medal - dziękujemy 🙂. Z ramienia Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne w dzisiejszym spotkaniu udział wzięli Karolina Prętnicka, Monika Kapczuk, Rozalia Biernacka, Dawid Erwardt, Piotr Janicki, Sławek Skonieczny, Robert Patrzyński i Mariusz Kapczuk

miro3

miro4

miro2

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Już dokładnie za miesiąc - 14.08.2021 „Spotkania z Historią III Piknik Średniowieczny w Czaplinku” !!!

Rozpoczynamy o godz 12:00 – średniowiecznym korowodem ulicami historycznego centrum Czaplinka- Rynek Miejski w Czaplinku!

W programie m.in. pokazy rzemiosł dawnych, kramy i warsztaty rękodzielnicze, wojowie wczesnośredniowieczni i rycerstwo, warsztaty muzyki średniowiecznej Huskarl / Zoriuszka, pokazy walk średniowiecznych, szkolenie rycerskie dla najmłodszych, zwiedzanie Kościoła pw. Trójcy Świętej prelekcje historyczne i wiele wiele innych atrakcji 😊

Przez cały czas trwania pikniku konkursy z nagrodami dla najmłodszych !!!

Zapraszamy do Czaplinka – 14.08.2021!!!

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Tempelburg