Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
TROPEM WOJSK SZWEDZKICH" II Zlot Poszukiwaczy-Detektorystów za Nami.
Blisko 100-tu poszukiwaczy, 15 stowarzyszeń, 90 hektarów do weryfikacji, ponad 250 odnalezionych artefaktów, to tylko kilka liczb z tego wydarzenia.Celem projektu było odnalezienie pierwszego obozu wojsk szwedzkich na ziemiach Rzeczpospolitej.To właśnie tu niedaleko Czaplinka rozpoczął się tzw."Potop Szwedzki".Armia pod dowództwem feldmarszałka Arvida Wittenberga licząca 17tys. żołnierzy, 6 tys.koni, 72 armaty, 21 lipca 1655 roku stanęła pod naszą miejscowością rozbijając swój obóz.Ekspkoratorzy z całej Polski, po raz drugi spotkali się w Pałac Siemczyno, aby odnaleźć to miejsce.Poszukiwania przeprowadzonej zostały w trzech wybranych lokalizacjach.Wśród wydobytych przedmiotów znalazł się m.in.szeląg Krystyny Wazówny z 1651roku (mennica Ryga)- odnaleziony przez Dominika Bronisa 🔥
Oprócz poszukiwań w terenie, odbyły się także prelekcje historyczne dotyczące "potopu szwedzkiego". Serdeczne podziękowania dla Zbigniewa Januszaniec oraz Krzysztofa Sochy za podzielenie się z Nami swoją wiedzą.
Tradycją stało się już nocne zwiedzanie pałacu w Siemczynie, które dzięki p.Bogdanowi Andziakowi prezesowi Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie na długo zapada w pamięć 😎.
Zlot to nie tylko poszukiwania ale także integracja i wspólne spędzanie czasu.Nawiązało się dużo nowych znajomości, a poranki przychodziły zbyt szybko :).
Dzięki naszym sponsorom, każdy uczestnik zlotu wyjechał z miłym upominkiem 🎁. Serdeczne podziękowania dla Zwiadowca Historii , miesięcznika Odkrywca oraz firmy A-Gora Num ❤️💪.
 Dziękujemy także wszystkim uczestnikom zlotu - to właśnie Wy tworzyliście tą niezapomnianą atmosferę 🔥.
Projekt dofinansowany został w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Drawskiego w zakresie kultury,sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego ogłoszony przez zarząd powiatu drawskiego.
 
W ten weekend historyczne tajemnice odkrywali z Nami członkowie m.in.: Stowarzyszenie Bastion Eksploracja  Poszukiwania , Elbląskie Stowarzyszenie Eksploracyjne Ilfing , Klub Odkrywców Pomorza , Grupa Częstochowska PERUN , Małomickie Podziemie , Wehikuł Historii Stowarzyszenie Eksploracyjno Poszukiwawcze , Grupa Międzyzdroje, Misericordia, Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne, Stowarzyszenie Jastrzębski Wrzesień 1939 , Muzeum Pobojowisk w Wałyczu, Stowarzyszenie Swaróg oraz osoby niezrzeszone.
Serdecznie dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku ❤️


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Tak, to  już w najbliższy piątek 🔥
 "TROPEM WOJSK SZWEDZKICH" II Zlot Poszukiwaczy-Detektorystów!
Oczywiście podczas tego wydarzenia nie zabraknie naszych sponsorów, którzy ufundowali dla uczestników zlotu wspaniałe nagrody  :
Zwiadowca Historii - Największy Blog o Historii i Eksploracji a w nim Historia, archeologia, podróże, nauka i ciekawostki eksploracyjne, to wszystko tu właśnie znajdziecie!
Najlepszy sprzęt dla profesjonalistów i początkujących, fachowe doradztwo i pomoc 🔥
 Le Crayon a Andre / A-Gora Num  ! 
Znane i sprawdzone produkty do czyszczenia oraz konserwacji monet, guzików i przeróżnych innych przedmiotów🔥
👉 miesięcznik Odkrywca  www.odkrywca.pl
Czasopismo poruszające tematy eksploracji, zagadek historii, tajemniczych odkryć i poszukiwania skarbów 🔥
 

Projekt dofinasowany w ramach otwawtego konkurs ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego Powiatu Drawskiego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w roku 2022r ogłoszonym przez Zarząd Powiatu Drawskiego.

 
 Zlot II 90 80

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Spotkania z Historią czyli IV Piknik Średniowieczny w Czaplinku już za Nami.
To właśnie Tu, można było zobaczyć ale także uczestniczyć w różnego rodzaju działaniach związanych ze średniowieczną historią…Na jeden dzień przenieśliśmy się do wioski średniowiecznej, w której podpatrywaliśmy dawne życie mieszkańców tych ziem. Były pokazy rzemiosł dawnych, kramy i warsztaty rękodzielnicze, wojowie wczesnośredniowieczni zaprezentowali pokazy walk. Była możliwość posłuchnia muzyki średniowiecznej na żywo w wykonaniu Zespołu Muzyki dawnej "„Eygenart”  oraz Duetu "Zoriuszka", a dla najmłodszych przygotowane zostały różnego rodzaju atrakcje i konkursy z nagrodami.Bylo zwiedzanie Kościoła pw. Trójcy Świętej, który powstał na przełomie XIV i XV , były też prelekcje na temat zakonu Templariuszy- założycieli Czaplinka,  które wygłosili p. prof. UAM dr hab. Piotr Pokora  oraz p. Grzegorz Kukliński Grzegorz Lazarus.
Wydarzenia tego nie byłoby bez wsparcia rekonstruktorów, rękodzielników oraz wolontariuszy z wielu grup i stowarzyszeń.
W tym miejscu chcielibyśmy skierować podziękowania m.in. dla : Olek Krystian Tatar , Robert Kraszczuk , Bractwo Rycerzy Bezimiennych- Drużyna Wojów Grodu Wałcz  , Klanu KOTSCHUBEI , Archeozdroje , Pracownia Rzemiosł Dawnych Lepiglina Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz - Krzysztof Rynek Rynkiewicz  Rynki  ze Szczecinka, Sylwester Reszutek -warsztat młynarski, Edyta Szczupak   – wyrób serów, Mariola Gralak warsztat garncarski i wielu, wielu innych...
Klimat i muzykę średniowiecza - "na żywo", zapewniały Nam zespoły muzyki dawnej " Eygenart " oraz  Duet " Zoriuszka "za co serdecznie dziękujemy :)
Oczywiście podczas tego wydarzenia Nie mogło także zabraknąć naszych  lokalnych artystów i rękodzielników którymi byli m.in. Konrad Fujarski Miody Drahimskie - Pasieka Fujarskich Kluczewo oraz Irena Klas  z  warsztatem tkackim. 
Prelekcje w małym kościółku wokół którego rozbity był obóz średniowieczny wygłosili przybyli do Nas goście :
p. prof. dr.hab. Piotr Pokora oraz Grzegorz Kukliński - dziękujemy za wystąpienia pełne pasji i wiedzy historycznej.
Jak wspomnieliśmy, zadanie publiczne współfinasowane było ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz realizowane jest w ramach Otwartego Konkursu Ofert UMiG Czaplinek.
Serdecznie dziękujemy za udzielone wsparcie urzędom, instytucjom sponsorom oraz darczyńcom bez pomocy  których, nasze tegoroczne  „ IV Spotkania z Historią” nie doszłyby do skutku.
Dziękujemy: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Pomorze Zachodnie , 
Urzędowi Miasta i Gminy Czaplinek oraz p. burmistrzowi Marcin Naruszewicz 
 Pani Inspektor ds. informacji turystycznej i marketingu Magdalena Urlich ,
 firmie Motherson Kabel Technik Polska z Czaplinka ,
Parafii Trójcy Św. w Czaplinku ks. proboszcz Andrzejowi Mimierowi, Nadleśniczemu Nadleśnictwo Mirosławiec, Lasy Państwowe  p. Pawłowi Olszackiemu
Czaplinecki Ośrodek Kultury p. dyr. Aleksandrze Łuczyńskiej p. Iwonie Marii Kamińskiej-Lech , firmie Asgraf  z Dalęcina oraz patronom medialnym: LokalnyReporter.pl , DSI - Drawskie Strony Internetowe 
#pomorzezachodnie #tempelburg #czaplinek

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
W dniu dzisiejszym członkowie Stowarzyszenia Tempelburg udali się do Urzędu Miasta w Połczyn-Zdrój. Spotkali się tutaj z p. Anna Bańkowska - Członkini Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego, z p. Stanisławem Wziątkiem Członkiem Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego oraz Burmistrzem Połczyna Zdroju p. Sebastianem Witek. Celem wizyty było podpisanie umowy dotyczącej współfinansowania projektu„Spotkania z Historią -Piknik Średniowieczny w Czaplinku”, który złożony został w ramach otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych Województwa Zachodniopomorskiego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w roku 2022. Projekt został wysoko oceniony zarówno pod względem formalnym jak i merytorycznym, a efektem docenienia naszych dotychczasowych działań było dzisiejsze spotkanie:).
Wszystkich miłośników historii serdecznie zapraszamy do Czaplinek w dniu 20.08.2022 ⚔️🏰🏹🤺 .
Szczegóły wydarzenia poniżej 👇
Zadanie publiczne jest współfinasowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego #PomorzeZachodnieostatnie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku uczestniczyliśmy w " XIX Henrykowskich Dniach w Pałac Siemczyno ". Podczas pobytu, dzieliliśmy się naszą pasją ze wszystkimi którzy pojawili się podczas tego wydarzenia. Były długie rozmowy o templariuszach, o historii regionu, pokazaliśmy drona podwodnego, a dzieci bardzo chętnie korzystały z możliwości odszukiwania"skarbów templariuszy" przy pomocy wykrywaczy i pinpointerów! Ps. za każdy odnaleziony artefakt-obowiązkowo była nagroda 🙂 . Jednym słowem -"Działo się" 🤪.
Już teraz, w dniu 20.08.2022, zapraszamy do Czaplinka na IV Piknik Średniowieczy organizowany przez Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne oraz na II Zlot poszukiwaczy -detektorystów "Tropem Wojsk Szwedzkich" wrzesień 2022 👌👍
siem2

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Kilka dni temu rozstrzygnięty został otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych województwa zachodniopomorskiego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w roku 2022. Konkurs ogłoszony był przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego z siedzibą w Szczecinie, a oferty można było składać do 18.02.2022. Z przyjemnością informujemy, że Nasz projekt „Spotkania z Historią -IV Piknik Średniowieczny w Czaplinku”, ponownie znalazł się w gronie 33 inicjatyw, które zostały docenione, otrzymując najwyższą punktację i dofinansowanie od władz woj.zachodniopomorskiego!!!
Już teraz zapraszamy wszystkich na czwartą już edycję "Pikniku Średniowiecznego" do Czaplinka który odbędzie się 20.08.2022! Jest to projekt o charakterze historyczno-edukacyjnym, skierowany do miłośników historii, kultury, dla wszystkich bez względu na wiek. Podobnie jak było to w ubiegłych latach, także i teraz na miejscu zobaczycie warsztaty rzemieślnicze i rękodzielnicze, wojów i rycerzy, pokazy rzemiosł dawnych. Dla najmłodszych zorganizowane będą konkursy i zabawy z ciekawymi nagrodami! Pokazy walk, muzyka średniowieczna na żywo, prelekcje historyczne to tylko niewielka cześć tego co czeka na Was. Przybywajcie na Spotkania z Historią - IV Piknik Średniowieczny do Czaplinka!!!
Link do wydarzenia poniżej: