Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Pasja , Historia, Przygoda...

Na otrzymane zaproszenie, pomimo panującego upału, na miejscu zaplanowanych wcześniej poszukiwań, stawili się członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Tempelburg, Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Markisch Friedland, Stowarzyszenia Wielkopolska Grupa Eksploracyjno-Historyczna GNIAZDO, przybyli także pasjonaci historii z Grupy Poszukiwawczo-Eksploracyjnej z okolic Grzmiącej. To był wspólnie spędzony czas, a oprócz działań były rozmowy i wymiana doświadczeń....

Nie mogło w tym dniu zabraknąć także Naszej wizyty w Harcerskim Ośrodku Wodnym URAZ nad pięknym jez.drawskim.

''Skarbom z Jeziora'' dziękujemy za wspaniały posiłek pod zamkniem Drahim...

Do zobaczenia niebawem!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

             Rozłąka z Górnym Śląskiem i eksploracją kopalnianych chodników trwała ponad cztery lata. Sporo czasu upłynęło od ostatniej misji w Szybie Maciej w Zabrzu, ale nadszedł czas aby to zmienić.

                Przygotowania do misji w „Sztolni Królowa Luiza” trwały kilka tygodni. W lutym 2018 r. doszło do pierwszego od lat spotkania z dyrektorem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, panem Bartłomiejem Szewczykiem. W rozmowach wspólnie uznaliśmy, że musimy wznowić eksploracje i badania zabrzańskich podziemi. Rozpoczęło się więc ponowne prześwietlanie archiwów i bibliotek państwowych oraz prywatnych. Szukaliśmy wszelkich dokumentów mówiących o kopalnianych chodnikach i sztolniach pod Zabrzem. Na najciekawsze dokumenty i mapy natknął się Max - Michał Maksalon, który był pionierem eksploracji „Sztolni Królowa Luiza”, znanej też pod nazwą Sztolnia Dziedziczna. Max rozpoczął eksplorację sztolni ponad dwadzieścia lat temu i między innymi, dzięki jego pracy i osobistemu zaangażowaniu, część tych podziemi można dziś zwiedzać. Jest też „eksploratorem dziur wszelakich” i wspólnie eksplorowaliśmy inne kopalnie na Śląsku, między innymi podziemia Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Kopalnię Gipsu „Dzierżysław” i Szyb Maciej w Zabrzu-Maciejowie.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

 

            Niegdyś wyspa, dziś półwysep Sulibórz. 11 sierpnia 2017 rozpoczęliśmy kolejną misję Akcji Eksploracyjno - Historycznej „Jezioro Tajemnic” na jeziorze Drawsko.

                       Przygotowania do podjęcia/rozpoczęcia profesjonalnych prac archeologicznych trwały przeszło rok. Dokładnie 10 czerwca 2016 roku nasza grupa eksploracyjna trafiła pierwszy raz na półwysep Sulibórz. Celem ówczesnej akcji było podwodne spenetrowanie wejścia do zatoki Kluczewskiej i weryfikacja doniesienia pana Jarosława Łysko o torpedach, które miały się znajdować pod wodą w okolicy półwyspu Sulibórz. Miejscem zwodowania naszych łodzi była stanica harcerska na półwyspie Uraz vis-a-vis półwyspu Sulibórz.