Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
TROPEM WOJSK SZWEDZKICH" II Zlot Poszukiwaczy-Detektorystów za Nami.
Blisko 100-tu poszukiwaczy, 15 stowarzyszeń, 90 hektarów do weryfikacji, ponad 250 odnalezionych artefaktów, to tylko kilka liczb z tego wydarzenia.Celem projektu było odnalezienie pierwszego obozu wojsk szwedzkich na ziemiach Rzeczpospolitej.To właśnie tu niedaleko Czaplinka rozpoczął się tzw."Potop Szwedzki".Armia pod dowództwem feldmarszałka Arvida Wittenberga licząca 17tys. żołnierzy, 6 tys.koni, 72 armaty, 21 lipca 1655 roku stanęła pod naszą miejscowością rozbijając swój obóz.Ekspkoratorzy z całej Polski, po raz drugi spotkali się w Pałac Siemczyno, aby odnaleźć to miejsce.Poszukiwania przeprowadzonej zostały w trzech wybranych lokalizacjach.Wśród wydobytych przedmiotów znalazł się m.in.szeląg Krystyny Wazówny z 1651roku (mennica Ryga)- odnaleziony przez Dominika Bronisa ?
Oprócz poszukiwań w terenie, odbyły się także prelekcje historyczne dotyczące "potopu szwedzkiego". Serdeczne podziękowania dla Zbigniewa Januszaniec oraz Krzysztofa Sochy za podzielenie się z Nami swoją wiedzą.
Tradycją stało się już nocne zwiedzanie pałacu w Siemczynie, które dzięki p.Bogdanowi Andziakowi prezesowi Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie na długo zapada w pamięć ?.
Zlot to nie tylko poszukiwania ale także integracja i wspólne spędzanie czasu.Nawiązało się dużo nowych znajomości, a poranki przychodziły zbyt szybko :).
Dzięki naszym sponsorom, każdy uczestnik zlotu wyjechał z miłym upominkiem ?. Serdeczne podziękowania dla Zwiadowca Historii , miesięcznika Odkrywca oraz firmy A-Gora Num ❤️?.
 Dziękujemy także wszystkim uczestnikom zlotu - to właśnie Wy tworzyliście tą niezapomnianą atmosferę ?.
Projekt dofinansowany został w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Powiatu Drawskiego w zakresie kultury,sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego ogłoszony przez zarząd powiatu drawskiego.
 
W ten weekend historyczne tajemnice odkrywali z Nami członkowie m.in.: Stowarzyszenie Bastion Eksploracja  Poszukiwania , Elbląskie Stowarzyszenie Eksploracyjne Ilfing , Klub Odkrywców Pomorza , Grupa Częstochowska PERUN , Małomickie Podziemie , Wehikuł Historii Stowarzyszenie Eksploracyjno Poszukiwawcze , Grupa Międzyzdroje, Misericordia, Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne, Stowarzyszenie Jastrzębski Wrzesień 1939 , Muzeum Pobojowisk w Wałyczu, Stowarzyszenie Swaróg oraz osoby niezrzeszone.
Serdecznie dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku ❤️