Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od kilku lat w gminie Czaplinek oraz w powiecie drawskim realizujemy projekty, których celem jest dotarcie z wiedzą do najmłodszych mieszkańców i zainteresowanie ich historią regionu.Jednym z projektów, oprócz Naszych wizyt w szkołach i przedszkolach, organizowanych przez Nas Pikników Średniowiecznych, Zlotów Tropami Wojsk Szwedzkich, czy też innych akcji eksploracyjnych,  jest "Ławeczka Pamięci Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc" w ramach Program Społecznik , który zainicjowany został przez Marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz .

Projekt ten, realizowany przez Nas od kilku lat, to cykl działań mających na celu ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy i miejsc pamięci, zagubionych wśród pól, łąk i lasów w gminie Czaplinek oraz w Powiecie Drawskim .

"Na ukryty w lesie tuż za wsią nieduży cmentarzyk dawnych mieszkańców w sobotnie przedpołudnie stawiła się silna grupa uzbrojona w rękawice, grabie i sekatory. Ponad pół setki wolontariuszy, w tym bardzo duża liczba dzieci i młodzieży, harcerzy i uczniów okolicznych szkół, odpowiedziała na zaproszenie Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne , by posprzątać zapomnianą nekropolię. Miłośników historii do poszanowania śladów po dawnych mieszkańcach Pomorza przekonywać nie trzeba, bardzo zależy im na tym, żeby opowiadać o tym młodym" - to jedna z relacji, która poszła w świat dzięki obecnym na miejscu przedstawicielom mediów.

W miniony weekend, V edycja projektu odbyła się w Jankowie w powiecie drawskim.Jak zawsze, przy realizacji Naszych projektów, najważniejszy jest dla Nas udział dzieci, młodzieży oraz lokalnych mieszkańców.Podobnie jak podczas wcześniejszych edycji, które odbyły się w Milkowie, Nakielnie, pod Czaplinkiem (katastrofa samolotu Lim 6), czy w miejscowości URAZ, także i tu na frekwencję nie mogliśmy narzekać, co widać na "załączonych obrazkach"????.W tym momencie, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom w wieku od 5 do 85 lat, którzy tak dzielnie pracowali na terenie XIX w.cmentrza w Jankowie ❤️.

Moi drodzy, bez Waszej pomocy z pewnością nie dalibyśmy rady w tak krótkim czasie, zrealizować wyznaczonych wcześniej celów????.

W imieniu własnym jak i członków stowarzyszenia Tempelburg, chciałbym serdecznie Wam podziękować za udzielone wsparcie????.

Nie sposób wymienić wszystkich uczestników(w sumie ponad 50 osób), wspomnę jednak o głównych grupach i instytucjach:27 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ,,Pestki"  , 8 Wielopoziomowa Druzyna Harcerska Ogniki z  Drawska Pom., dzieci z placówki opiekuńczo- wychowawczej z Drawska, najmłodsi mieszkańcy Jankowa,  Stowarzyszenie Wodne Sir Edward's , Harcerski Ośrodek Wodny Uraz  , Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne "Misericordia" , przedstawiciele firmy Asgraf  , Nadleśnictwo Drawsko, Lasy Państwowe  , Gmina Drawsko Pomorskie.

Piąta Ławeczka za Nami - przed Nami kolejna - już teraz serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnych działań .

 

Mariusz Kapczuk

SHK Tempelburg

 

#PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik, #społecznik, #KARR #tempelburg #KARRSA Pomorze Zachodnie Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Jankowo44 tablicazmiana